Granit Xhaka është futbollisti më i shtrenjtë shqiptarë sipas ‘Transfermarkt’.

Sot në futboll, shumë lojtarë me prejardhje shqiptare janë pjesë e skuadrave të mëdha të Evropës.

Mjafton të përmendin Granit Xhakën që është pjesë e Arsenalit, Xherdan Shaqirit që fitoi Ligën e Kampionëve me Liverpoolin dhe Milot Rashicën, yllin e Werder Bremen.


Sipas ‘Transfermarkt’, faqe e cila merret me vlerat e lojtarët, Granit Xhaka është lojtari më i shtrenjtë shqiptarë, teksa ndiqet nga Xherdan Shaqiri.

Renditja vazhdon me Shkodran Mustafin, Elseid Hysajn dhe Milot Rashicën.

Renditja e lojtarëve më të shtrenjtë shqiptarë:

Granit Xhaka – Arsenal – Zvicër – 45 milionë euro

Xherdan Shaqiri – Liverpool – Zvicër – 25 milionë euro

Shkodran Mustafi – Arsenal – Gjermani – 25 milionë euro

Elseid Hysaj – Napoli – Shqipëri – 23 milionë euro

Milot Rashica – Werder Bremen – Kosovë – 20 milionë euro

Thomas Strakosha – Lazio – Shqipëri – 20 milionë euro

Enis Bardhi – Levante – Maqedoni – 15 milionë euro

Adnan Januzaj – Real Sociedad – Belgjikë – 15 milionë euro

Admir Mehmedi – Wolfsburg – Zvicër – 10 milionë euro

Berat Djimsiti – Atalanta- Shqipëri – 7.5 milionë euro

Valon Berisha – Lazio – Kosovë – 7 milionë euro

Florend Hadergjonaj – Huddersfield – Kosovë – 7 milionë euro

Arbër Zeneli – Reims – Kosovë – 6 milionë euro

Bersant Celina – Swansea – Kosovë – 3.5 milionë euro

Etrit Berisha – Atalanta – Shqipëria – 3 milionë euro.


Previous Next