Last

Asisti maestral i Kosovare Asllanit i siguron çerekfinalen Suedisë (Video)


Suedia ka arritur fitore minimale ndaj Kanadës, ndërsa Kosovare Asllani dhuroi një tjetër përformancë të shkëlqyeshme.

Suedia ka kaluar në çerekfinale të Kupës së Botës për femra, pas fitores së madhe të realizuar ndaj Kanadasë.


Goli i vetëm i ndeshjes u shënua në minutën e 55’ me anë të Blackstenius, e cili shfrytëzoi për mrekulli asistimin maestral të Asllanit.

Kanada kishte mundësinë të barazonte rezultatin, por Beckie (69’) dështoi nga pika e bardhë.

Kosovare Asllani përveç asistimit të sotëm, ka realizuar në asist tjetër dhe dy gola në katër ndeshje në KB, dhe padyshim është pika referente e ekipit skandinav.

Ndeshja e ardhshme e Suedisë do të jetë ndaj Gjermanisë, që do luftojnë për një vend në gjysmëfinale.