Last

Golat e ndeshjes Bullgari 2-3 KosovĂ« đŸ”„ (Video)


Kosova ka përmbysur gjithçka dhe ka realizuar fitore historike 3-2 ndaj Bullgarisë në Sofje, e vlefshme për kualifikimet e Euro 2020.

Njëherish kjo ishte fitorja e parë në histori në eliminatoret e Evropianit,


pas tre barazimeve radhazi.Tre pikĂ«t e fituara sonte e mbushin edhe me plotĂ« shpresĂ« ‘DardanĂ«t’ qĂ« tĂ« sigurojnĂ« plasmanin nĂ« Euro 2020 pĂ«rmes kualifikimeve.Kosova tashmĂ« tubon pesĂ« pikĂ« dhe gjendet nĂ« pozitĂ«n e tretĂ«, kurse Çekia nĂ« vendit e dytĂ« me njĂ« pikĂ« mĂ« shumĂ«.Anglia qĂ« ka tĂ« zhvilluar njĂ« ndeshje mĂ« pak se tĂ« gjitha ekipet qĂ« janĂ« nĂ« grupin A, ka 6 pikĂ« dhe mban primatin.Pas humbjeve tĂ« sontme tĂ« BullgarisĂ« dhe Malit tĂ« Zi, tĂ« dyja skuadrat teorikisht janĂ« jashtĂ« Evropianit 2020.MĂ« poshtĂ« tabela pas rezultateve tĂ« sontme nĂ« grupin A.

UEFA e ka komentuar fitoren e madhe tĂ« KosovĂ«s nĂ« Bullgari, e cila ishte e para nĂ« histori pĂ«r “DardanĂ«t” nĂ« kualifikime. ShtĂ«pia e futbollit evropian e ka pĂ«rmendur edhe faktin se Verdhekaltrit gjenden vetĂ«m njĂ« pikĂ« prapa AnglisĂ«

Kosova e ka regjistruar një fitore të madhe sonte.


Verdhekaltrit e kanë mposhtur Bullgarinë me rezultat 3:2, në ndeshjen e zhvilluar në Sofje.

Dhe, fitoren e “DardanĂ«ve” e ka komentuar edhe shtĂ«pia e futbollit evropian, UEFA.

“Kosova e ka fituar njĂ« ndeshje kualifikuese pĂ«r herĂ« tĂ« parĂ« dhe gjendet vetĂ«m njĂ« pikĂ« prapa AnglisĂ« (e cila e ka njĂ« ndeshje mĂ« pak). Ndeshjen e radhĂ«s Kosova do ta zhvillojĂ« ndaj RepublikĂ«s Çeke. Derisa Kosova Ă«shtĂ« e pamposhtur qe 14 ndeshje, Bullgaria nuk ka fituar qe shtatĂ« ndeshje dhe i ka regjistruar vetĂ«m dy pikĂ« nĂ« katĂ«r ndeshje”, ka shkruar UEFA nĂ« uebfaqen e vetĂ« zyrtare.