Last

Ja si pritet të luajë Kosova ndaj Malit të Zi - Formacioni i mundshëm


Kosova do të zbresë në fushë ditën e premte, ora 20:45, përballë Malit të Zi, në Podgoricë. Të besuarit e Bernard Challandes, pas barazimit me Bullgarinë në Prishtinë, duan që të kthejnë faqe, edhe pse nuk do të jetë aspak e lehtë përballë kombëtares malazeze.


Kjo edhe pse ka disa mungesa, si mes tyre Valon Berisha, Herolind Shala apo edhe Hekuran Kryeziu. Sakaq, ka arritur të rikuperojë në kohë Armir Rrahmani, pasi kishte ndjerë shqetësim këto ditë. Në portë, gjiganti i Manchester Cityt, Arijanet Muric, ndërsa mbrojtja duhet të konfirmohet me Vojvoda, Aliti, Kololli pa harruar Rrahmanin pikërisht.

Voca dhe Halimi do të jenë diga përpara prapavijës, në skemën e përdorur nga Challandes 4-2-3-1, ndërsa përpara treshja përbëhet nga Rashica, Celina dhe Zeneli, me Muriqin të vetëm në sulm.

Kosova 4-2-3-1: Muric; Vojvoda, Rrahmani, Aliti, Kololli; Halimi, Voca; Rashica, Celina, Zeneli; Muriqi.


LEXO EDHE: Formacioni i mundshëm i Kosovës

Përfaqësuesja e Kosovës para vetes ka një sfidë shumë të rëndësishme kualifikuese për Euro 2020.

Skuadra e drejtuar nga Bernard Challandes, do të përballet me Malin e Zi, në stadiumin e qytetit në Podgoricë.


Edhe pse trajneri Challandes në konferencën për media ka qenë shumë i rezervuar, ai pritet që ndaj Malit të Zi të fillojë me skemën 4-2-3-1.

Në portë do të jetë portieri i Manchester Cityt, Aro Muric.

Faza e mbrojtjes do të përbëhet nga Mërgim Vojvoda, Amir Rrahmani, Fidan Aliti, Leart Paqarada.

Në mesfushë në fazën defensive do të vendosën Florent Hadërgjonaj dhe Besar Halimi.

Faza ofensive do të jetë me lojtarët më në formë te Kosova, si Milot Rashica, Arbër Zeneli dhe Bersant Celina, ndërsa në qendër të sulmit do të jetë Vedat Muriqi.