Last

Këta janë lojtarët aktiv që prijnë kombëtaret e tyre në numrin e golave të shënuar


Me përfundimin e kampionateve më të forta evropiane të futbollit me klube, tashmë vëmendja më e madhe është kthyer tek kombëtaret.

Garat si Kupa e Amerikës, Kupa e Afrikës, por edhe evropiani U-21 janë ato që po argëtojnë adhuruesit e futbollit.


Derisa garat me kombëtare po vazhdojnë, lajmi.net ua përcjell listën me lojtarët aktiv të cilët prijnë kombëtaret e tyre si golashënuesit më të mirë në histori.

Cristiano Ronaldo (84 gola – Portugali)

Lionel Messi (68 gola – Argjentina)

Sunil Chhetri (68 gola – India)

David Villa (59 gola – Spanjë)

Luis Suarez (58 gola – Uruguai)

Robert Lewandowski (57 gola – Polonia)

Edin Dzeko (56 gola – Bosnja dhe Hercegovina)

Phil Younghusband (52 gola – Filipine)

Javier Hernandez (51 gola – Meksiko)

Asamoah Gyan (51 gola – Gana)

Romelu Lukaku (48 gola – Belgjikë)

Alexis Sanchez (42 gola – Kili)

Peter Byers (42 gola – Antigua and Barbuda)

Michael Mifsud (41 gola – Malta)

Chan Siu Ki (37 gola – Hong Kong)

Paolo Guerrero (36 goals – Peru)

Radamel Falcao (34 gola – Kolumbia)

Goran Pandev (33 gola – Maqedonia Veriore)

Emmanuel Adebayor (32 gola – Togo)

Gareth Bale (31 gola – Uells)

Henrikh Mkhitaryan (27 goals – Armenia)

Pierre-Emerick Aubameyang (24 gola – Gabon)

Stevan Jovetic (24 goals –Mali i Zi)

Salomon Rondon (24 gola – Venezuela)

Marek Hamsik (24 gola – Sllovakia)

Jerome Ramatlhakwane (24 gola – Botswana)


Getaneh Kebede (23 gola – Etiopia)

Deon McCaulay (23 gola – Belize)

Stephane Sessegnon (22 gola – Benin)

Jong II-gwan (21 gola – Korea Veriore)

Bertrand Kai (20 gola – Neë Caledonia)

Hassan Maatouk (20 gola, Lebanon).